Barajlardan ekonomiye büyük katkı.

Başbakan Binali Yıldırım, ”Yatırım yapmaktan yorulmayan bir anlayış ve sağlam, dengeli, sürdürülebilir bir enerji strateji hedefi ile yatırımlarımıza devam ediyoruz. Amacımız 2023 yılına kadar enerjideki dışa bağımlılığımızı azaltmak” dedi.

Enerjinin önemli parametrelerinden olan Hidroelektrik Santrallerinden (HES) 2017 yılının ilk 11 ayında 53 milyar kilowattsaat enerji üreten Türkiye, bu üretimle ekonomisine 8.7 milyar TL’lik katkı sağladı. HES ile Hidroelektrik enerji potansiyelinin yıllık 951 milyar kilowatt saate ulaştığını enerji üretiminin 2019 yılına kadar 110 milyar kilowatt saate çıkarılacağını belirten Başbakan Binali Yıldırım. ” HES projeleri ile yaklaşık 13 bin 500 kişiye istihdam sağlandı” dedi.

BAĞIMLILIĞIMIZ AZALDI

Küresel enerji görünümünde takip eden ve yeni oyuncuların değiştirdiği enerji haritasında yer alan Türkiye, enerji sektöründe zirveye emin adımlarla çıkıyor. Enerjinin önemli parametrelerinden olan Hidroelektrik Santrallerinden (HES) 2017 yılının ilk 11 ayında 53 milyar kilowatt saat enerji üreten Türkiye bu üretimle ekonomisine 8.7 milyar TL’lik katkı sağladı. Başbakan Binali Yıldırım ekonomide yaşanan gelişmeleri değerlendirerek. ”Yatırım yapmaktan yorulmayan bir anlayış ve sağlam, dengeli, sürdürülebilir bir enerji strateji hedefi ile yatırımlarımıza devam ediyoruz. Amacımız 2023 yılına kadar enerjideki dışa bağımlılığımızı azaltmak” ifadelerini kullandı.

CARİ AÇIK AZALTILACAK

Yıldırım, 2003-2017 yılları arasında işletmeye alınan toplam 15 bin 86 megawatt kurulu güçteki 513 adet HES ile hidroelektrik enerji potansiyelinin yıllık 95.1 milyar kilowatt saate ulaştığını belirterek, enerji üretiminin 2019 yılına kadar 110 milyar kilowatt saate çıkarılacağını ve böylece cari açığın azaltılacağını ifade etti. Enerji sektöründe izlediği politikalar ve hayata geçirdiği yatırımlar ile zirveye emin adımlarla tırmanan Türkiye’nin enerji sektörünün önemli bileşenlerinden HES projelerini hem kamu hem de özel sektör eliyle hayata geçirmeye devam ettiğini kaydeden Yıldırım, ” 2017 yılının ilk 11 ayında son 44 yılın en şiddetli kuraklığı yaşanmış olmasına rağmen, enerjinin yükselen değerleri HES projelerinden 53 milyar kilowatt saat enerji üreten Türkiye, bu üretimle ekonomisine 8 milyar 700 milyon TL’lik katkı sağladı” dedi. Enerji sektörünün, hem ulusal hemde uluslar arası düzeyde her zaman önemini koruyan bir sektör olduğunu ve güçlü Türkiye için ‘ olmazsa olmazlarımızdan’ olduğunu belirten Başbakan Binali Yıldırım, enerji sektöründeki büyümede dünyada Çin’den sonra ikinci ülke konumunda olduğumuzu bildirdi. Türkiye’nin geçtiğimiz 10 yıl içinde enerji talep artışının en hızlı gerçekleştiği ülke olduğuna dikkat çeken Başbakan Binali Yıldırım, ” Enerji talebimiz 2023 yılında şu anki kapasitemizin 2 katı olacak” dedi.

Bir Cevap Yazın