TÜRKİYE HES’LERDEN 8.7 MİLYAR LİRA KAZANDI

Türkiye, 2017 yılının ilk 11 ayında HES’lerden 53 milyar kilowatt saat enerji üreterek 8.7 milyar lira kazanç sağladı.

Türkiye, 2017 yılının ilk 11 ayında son 44 yılın en şiddetli kuraklığını yaşamış olmasına rağmen HES’lerden 53 milyar kilowatt saat enerji üreterek 8.7 milyar TL kazanç sağladı. Başbakan Binali Yıldırım, ” 2003-2017 yılları arasında işletmeye alınan toplam 15.086 MW kurulu güçteki 513 adet HES ile hidroelektrik enerji potansiyelimiz yıllık 95.1 milyar kilowatt saate çıkaracağız. Böylece cari açığı azaltacağız” dedi.

ÇİN’DEN SONRA İKİNCİ

Enerji sektörünün, hem ulusal hem de uluslararası düzeyde her zaman önemini koruyan bir sektör olduğunu ve güçlü Türkiye için ”olmazsa olmazlardan” olduğuna dikkat çeken Başbakan Yıldırım, Türkiye’nin enerji sektöründeki büyümede dünyada Çin’den sonra ikinci ülke konumunda yer aldığına dikkat çekti.

BAĞIMLILIĞI DÜŞÜRÜYORUZ

Başbakan Yıldırım, sağlam, dengeli, sürdürülebilir bir enerji strateji hedefi ile yatırıma devam ettiklerini vurgularken ”Amacımız 2023 yılına kadar enerjideki dışa bağımlılığımızı azaltmak” dedi. Enerji arz kapasitesi bakımından Türkiye’nin Avrupa’nın en hızlı büyüyen ülkesi olduğunu kaydeden Başbakan Yıldırım, bir ülkenin elektrik tüketiminin o ülkenin aynı zamanda kalkınmışlık düzeyini ve üretim gücünü gösterdiğini belirtti. Yıldırım, Hidroelektrik potansiyelini yeterince değerlendiremediğinin altını çizerek ”Yerli ve Yenilenebilir enerji olan HES’lerin oranını sürekli artırmak için hem kamu hem de özel sektör eliyle var gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

GAZDAN TASARRUF 15 MİLYAR

2003-2017 döneminde 513 HES’in işletmeye alındığını hatırlatan Yıldırım, ”Söz konusu HES’lerin kurulu gücü toplamı 15.086 MW olup, yıllık enerji potansiyelimiz özel sektör iş birliği ile 95.1 milyar kWh’e ulaştı. Üretilen bu enerji ile doğalgaz ithalatından yıllık 15 milyar lira tasarruf yapıldı” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın